Frag Designers

Ne-am mutat pe www.frag-designers.ro

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Frag Designers

Ne-am mutat pe www.frag-designers.ro

Frag Designers

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ne-am mutat pe www.frag-designers.ro

Ne-am mutat pe www.frag-designers.ro

Parteneri


3 participanți

    Gamer

    n0body
    n0body
    Admin
    Admin


    Mesaje : 96
    Data de inscriere : 26/01/2012
    Varsta : 30

    Gamer            Empty Gamer

    Mesaj  n0body Lun Feb 13, 2012 4:57 am

    Dupa ce o sa cititi aceste randuri, o sa va intrebati probabil cine sunt si cu ce drept scriu aceste articole. Imi place sa cred ca sunt un om care cunoaste destul de bine acest fenomen numit gaming. Am avut ocazia sa cunosc suficient de multi gameri de diferite nationalitati pentru a-mi putea face o parere despre scena PRO.

    Profilul gamerului din Romania este foarte diferit fata de cel al gamerului occidental. A fost o perioada buna in care si noi eram egalii comunitatilor de gameri din vestul Europei. Insa, s-a produs o ruptura. Exact ca in urma miscarii placilor tectonice, s-a creat o falie intre est si vest. Probabil incurajat de saracia ce domina Europa de est, gamingul a stagnat si a suferit chiar un regres.

    Sunt trist cand ma uit la tinerii nostri gameri, cei care se cred profesionisti.

    Ca peste tot, gamerii se impart in mai multe categorii: Casual Gamers (oricine are acasa o consola sau un pc si isi aloca zilnic sau saptamanal cateva ore, pentru a se delecta in retea sau in singleplayer cu un joculet mult iubit), Hardcore Gamers si la cealalta extrema PRO Gamers.

    In ultima categorie am identificat ceea ce eu numesc "gamer pe stomacul gol". Stiu ca suna destul de ciudat, insa aceasta imi apartine 100%. Acestia sunt gamerii pe care ii vezi in tara noastra, pe orice forum, site sau server. Sunt gamerii care se joaca zeci, sute de ore pe luna fara niciun real castig. Nu ajung niciodata sa traisca din gaming, nu ajung niciodata la un eveniment offline, nu ajung nici macar sa castige respectul comunitatii. Insa ei, se cred, in sinea lor, ca sunt cei mai buni la ceea ce fac. Ii poti recunoaste foarte usor dupa nick-urile folosite, ex: "Vl@d SuK", "Andre! $$$", "B@@RosaN", "Rulez fin", etc., etc. Nu doar nick-urile sunt cele care ii tradeaza, ci si caracterul. Gamerul roman este de regula o persoana care nu suporta sa recunoasca ca a gresit. Atunci cand pierde, gamerul roman se gandeste imediat ca adversarul sau a trisat. Daca nu a trisat adversarul, sigur a fost o problema de conexiune, calculatorul s-a miscat prost, internetul a picat intr-un moment crucial sau cineva i-a pus mana la ochi cand era pe punctul sa faca un frag decisiv. Daca X are scor mai bun ca mine, e codat sigur! Nu are cum sa joace asa de bine!


    Injuraturile excesive de parinti morti, acte sexuale fantasmagorice si declaratii de dragoste orala, fac si ele parte din vocabularul gamerului descris mai sus. Sunt predominante in camerele de joc sau chiar in chatul jocurilor ca DotA. Desi Romania are o comunitatea impresionanta de jucatori de DotA, insa din randul lor doar cativa au reusit sa scoata capul afara si sa se afirme. Putini, da' buni. Da, stiu ca poate v-a zburat gandul la ei. Vorbesc de fostele echipe ale TeG, IGG si neXtplease!. Chiar daca si ei au avut scaparile lor, au reusit per total sa demonstreze ceva. Si au facut-o bine!

    Am intalnit zilele trecute un nou exemplu ce mi-a confirmat un lucru stiut de foarte mult timp. Gamerii din Romania nu sunt obisnuiti sa joace din placere. O fac doar daca au ceva de castigat. Nu vorbesc de gamerii casual, cei care chiar joaca de fun si din dorinta de a termina un joc sau de a-si capaci un prieten pe aim_map. Vorbesc din nou, de a doua subcategorie a gamerilor hardcore. Cei care au uitat sa joace din placere.

    E ingrijorator ceea ce se intampla in zilele noastre, iar in mare masura vina ne apartine. Trebuie sa avem taria de caracter sa recunoastem cand gresim, sa avem onoarea sa spunem lucrurilor verde-n fata si sa nu mai aruncam cu noroi in organizatiile sau managerii de echipe care incearca sa ne faca un mediu mai bun pentru a dezvolta scena autohtona.

    Dupa ce ca traim intr-o tara uitata de investitori, ne mai facem si singuri rau. Ar trebui sa incepem sa fim mai buni, sa ne dorim mai mult, sa fim profesionisti in adevaratul sens al cuvantului.

    Ne aducem cu placere aminte de parcursul echipei oldschool de Counter Strike 1.6 - The Elder Gods la World Cyber Games 2003 cand au ajuns in semifinalele competitiei, pierzand in fata titanilor de la SK Gaming. Ni-l aducem aminte cu placere pe Patrascu "Ovvy" Ovidiu, cel care a ridicat tricolorul deasupra capului la prima medalie obtinuta de Romania la un turneu de FIFA, la Monza in 2006. Ne aducem aminte de nationala Romaniei de FIFA, dubla medaliata cu bronz la ENC 2008 si 2010. Ne aducem aminte desigur de Marius "BeBe" Craciun, primul campion mondial al Romaniei la FIFA sau de marele nostru jucator de Warcraft 3, Sorin "EviscEratoR" Popescu, care a obtinut locul 3 la ECG 2003 Paris si locul 3 la WCG 2003 Seul. Pe langa cei de mai sus, cu mandrie in glas pot spune ca ne-au reprezentat tara pe cele mai inalte culmi ale gamingului mondial si NightEnd (Warcraft 3 & StarCraft 2), DeathAngel (StarCraft 2), Comewithme (DotA 2), Gica (FIFA), RDCenemy (NFS), DreamBoy (Warcraft 3) sau Shaman (Starcraft). Imi cer scuze daca am uitat pe cineva.

    Mi-e dor sa-l aud din nou, pe PeRRy, strigand: I'ai rupt k1d0areeee, i'ai rupt tigane, incaa una k1d0are, bineeeeeee baaa!!
    Sursa: gamextv.gsp.ro
    r0y
    r0y
    Membru Clan
    Membru Clan


    Mesaje : 24
    Data de inscriere : 07/02/2012

    Gamer            Empty Re: Gamer

    Mesaj  r0y Lun Feb 13, 2012 5:35 am

    Adevarat !
    Cubew0w____
    Cubew0w____
    Membru Clan
    Membru Clan


    Mesaje : 99
    Data de inscriere : 07/02/2012

    Gamer            Empty Re: Gamer

    Mesaj  Cubew0w____ Lun Feb 13, 2012 6:02 am

    omg , lol frate chiar nu ai ce face

    Continut sponsorizat


    Gamer            Empty Re: Gamer

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mier Mai 15, 2024 2:45 am